نکات مهمی که هنگام خرید قاشق و چنگال باید به آنها توجه کنید

دسته بندی ها :
نکات مهمی که هنگام خرید قاشق و چنگال باید به آنها توجه کنید

یکی از لوازم اشپزخانه که بیشترین استفاده را دارد قاشق و چنگال است. عموما قاشق چنگال ها انواع مختلفی دارند؛ از فلزی گرفته تا چوبی و پلاستیکی. در این میان قاشق و چنگال های فلزی تنوع بیشتری از نظر جنس، برند و تعداد دارند. شاید به همین دلیل است که عموم مردم از قاشق و چنگال های فلزی استفاده می‌کنند و در بین مردم قاشق وچنگال هایی که فلز استیل در آنها بکار رفته مورد استقبال بیشتری قرار می‌گیرد.

 

قاشق چنگال های استیل

قاشق و چنگال های استیل یا از جنس، استیل خالص هستند(که بسیار گران هستند) یا صرفا دارای روکش استیل میباشند(که به آن ها طرح استیل گفته می شود.) قاشق و چنگال های طرح استیل که شباهت بسیار فراوانی به قاشق  وچنگال استیل دارند که در خرید قاشق و چنگل باید به تشخیص آن ها توجه بسیاری کرد. نکته مهم دیگر آن که عموم قاشق و چنگال‌ها در بازار طرح استیل می‌باشند که ساخته شده از آهن آبکاری شده و یا روکش استیل هستند.

مقایسه استیل خالص و طرح استیل

مقایسه قاشق چنگال استیل خالص با طرح استیل

اگر قصد خرید سرویس قاشق و چنگال را دارید باید به دو نکته مهم توجه کنید. یکی تعداد اقلام موجود در درون سرویس و دیگری جنس قاشق و چنگال ها. در خرید قاشق و چنگال سعی کنید قاشق و چنگال استیل خالص بخرید و اگر نشد یا نتوانستید، قاشق و چنگال با روکش استیل بخرید که مقاومت بالایی در ماشین ظرف شویی دارند و براق‌تر و تاحدودی مقاومت بالاتری در برابر خط و خش دارند. در حال حاضر به سختی و شاید هرگز نتوان قاشق و چنگال استیل خالص پیدا کرد و عموم قاشق وچنگال‌ها با روکش استیل می‌باشند که هر کدام نسبت به درصد نیکل وکرم که در آنها وجود دارد روی کیفیت و قیمیت تاثیر میگذارد فلز نیکل باعث درخشندگی و براق شدن محصول میشود و فلز کروم باعث عدم زنگ زدگی و عدم فرسایش فلز میشود که آن را در برابر فرایند های شیمیایی که در درون ماشین ظرف شویی رخ می‌دهد مقاوم می‌کند. البته در نظر داشته باشید که باید از دادن حرارت زیاد به چاقو ها در ماشین ظرف شویی پرهیز کرد. علت آن استفاده از ترکیب کربن و هیدروژن برای برندگی و تیزی در چاقو هاست.

قاشق چنگال استیل در ماشین ظرفشویی

 

در مواقعی در برخی تولیدات تحت شرایط خاصی ترکیب نیکل و کروم و روکش استیل بر روی فلز باعث از دست دادن خاصیت مغناطیسی و آهن‌ربایی قاشق و چنگال میشوند که در اصطلاح فروشندگان این نوع قاشق و چنگال‌ها استیل نگیر نام دارند.البته با اینکه عموم «قاشق و چنگال‌های نگیر» به علت استفاده از فرمول پیچیده روکش استیل و کروم و نیکل دارای کیفیت بالایی هستند اما این دلیلی بر بی کیفیتی قاشق وچنگال های بگیر کهدر ساخت آن ها از نیکل کروم و روکش استیل استفاده شده نیست. حتی در اغلب سرویس های قاشق و چنگال نگیر تعدادی از اجزا از جمله مرباخوری و چای خوری و کارد و چنگال که تیزی فوق العاده‌ای دارند، بگیر(جاذب مغناطیس) می‌باشند و به علت استفاده از روکش استیل ونیکل وکروم کیفیت آن ها نیز همانند کیفیت اجزای نگیر است.

در مواردی بر روی قاشق و چنگال علاوه بر استفاده از مواد فوق از طلای های آبکاری شده استفاده میکنند که باعث میشود رنگ قاشق و چنگال ها به صورت طلایی رنگ باشد که خود باتوجه به آلیاژ اب طلایی که بکار رفته انواع مختلفی دارد که عموما از روی برندها میتوان به ماندگاری آب طلای بکار رفته پی برد و امروزه با پیشرفتی که در صنعت قاشق و چنگال صورت گرفته برند های متفاوتی در این صنعت که از ۳۰ برند هم فراتر رفته ظهور کرده اند. این برندهای جهانی، قاشق چنگال با روکش استیل و با کیفیت تولید میکنند که علاوه بر تک فروشی سرویس هایی با عنوان ۲۴نفره، ۱۸نفره، ۳۰ نفره و یا۱۲نفره تولید می‌کنند لازم به ذکر است که اغلب سرویس های موجود در بازار یا ایرانی و یا چینی، آلمانی و ایتالیی هستند و یا برند هایی که تحت لیسانس در چین تولید میشوند. عموم قاشق چنگال های ناب استیل و پاشا استیل و استیل آذبن ایرانی هستند و قاشق وچنگال های ام جی اس(MGS) و اس جی(SG) وبرگامو و….تحت لیسانس در چین و تایوان تولید می شوند و برند های زولینگن و وی ام اف آلمانی هستند با این حال نمونه چینی آنها هم در بازار موجود است.

 

قاشق چنگال با روکش طلایی

کلام آخر و توصیه نهایی فروشگاه باماخانه به شما این است که قاشق وچنگالی بخرید که در آن از روکش استیل و فلز نیکل وکرم بالای ۴ درصد استفاده شده باشد که عموما تحت لیسانس در ایران و تایوان تولید شده اند و نمونه ی تایوانی نسبت به جنس و تعداد و قیمت پیشنهاد مقرون به صرفه‌ای است. البته نمونه ایرانی در کیفیت به رقیب تایوانی خود می‌رسد اما به نسبت قیمت بالاتری دارد.l

مطالب مرتبط

نظرات شما

  1. محمدرضا گفت:

    با تشکر از شما مطالب بسیار مفید بودند

  2. مونا گفت:

    من همیشه از فروشگاه اینترنتی باماخانه لوازم آشپزخانه را خرید میکنم و واقعا کیفیت ظروف چینی و قاشق وچنگال هاشون خیلی خوبه
    ممنون از باماخانه